High school football schedule released
Published 1:07 pm Tuesday, May 27, 2014
It’s never too early for football. Next year’s high school football schedules are already out. Here’s a look at them. Follow your favorite team all season long in the American Press.
High School Schedules
* — district games
(all games subject to change)
District 3-5A
Barbe Bucs
Sept. 5 — vs. Washington-Marion, 7 p.m.
Sept. 12 — at LaGrange, 7 p.m.
Sept. 19 — at West Monroe, 7 p.m.
*Sept. 26 — at Carencro, 7 p.m.
*Oct. 3 — vs. Acadiana, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Lafayette, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. New Iberia, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Comeaux, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Sulphur (at LaGrange), 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. Sam Houston, 7 p.m.
Sam Houston Broncos
Sept. 5 — vs. St. Louis, 7 p.m.
Sept. 11 — at Washington-Marion, 7 p.m.
Sept. 19 — at Westlake, 7 p.m.
*Sept. 26 — vs. Comeaux, 7 p.m.
*Oct. 3 — at Sulphur (at LaGrange), 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. New Iberia, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Carencro, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Acadiana, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Lafayette, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Barbe, 7 p.m.
Sulphur Tors
Sept. 5 — at St. Thomas More, 7 p.m.
Sept. 12 — at Holy Cross, 7 p.m.
Sept. 19 — at Washington-Marion, 7 p.m.
*Sept. 26 — vs. New Iberia (at LaGrange High), 7 p.m.
*Oct. 3 — vs. Sam Houston (at LaGrange High), 7 p.m.
*Oct. 10 — at Carencro, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Acadiana (at LaGrange High), 7 p.m.
*Oct. 24 — at Lafayette, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Barbe (at LaGrange High), 7 p.m.
*Nov. 7 — at Comeaux, 7 p.m.
District 3-4A
DeRidder Dragons
Sept. 5 — at Westlake, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. Natchitoches Central, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Jennings, 7 p.m.
Sept. 26 — at South Beauregard, 7 p.m.
Oct. 3 — vs. Southwood, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Leesville, 7 p.m.
*Oct. 17 — at Bolton, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Grant, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Peabody, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Tioga, 7 p.m.
Leesville Wampus Cats
Sept. 5 — at Buckeye, 7 p.m.
Sept. 12 — at Many, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Menard, 7 p.m.
Sept. 26 — vs. Winnfield, 7 p.m.
Oct. 3 — vs. Pineville, 7 p.m.
*Oct. 10 — at DeRidder, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Grant, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Tioga, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Bolton, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Peabody, 7 p.m.
District 4-4A
LaGrange Gators
Sept. 5 — vs. Notre Dame, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. Barbe, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. University Lab, 7 p.m.
Sept. 26 — at Calvary Baptist, 7 p.m.
*Oct. 3 — at Rayne, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Eunice, 7 p.m.
*Oct. 16 — at Crowley, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Beau Chene, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Opelousas, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. Washington-Marion, 7 p.m.
Washington-Marion Charging Indians
Sept. 5 — at Barbe, 7 p.m.
Sept. 11 — vs. Sam Houston, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Sulphur, 7 p.m.
*Sept. 26 — vs. Rayne, 7 p.m.
*Oct. 3 — at Eunice, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Crowley, 7 p.m.
*Oct. 17 — at Beau Chene, 7 p.m.
Oct. 24 — vs. Opelousas, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Carroll, 7 p.m.
*Nov. 7 — at LaGrange, 7 p.m.
District 4-3A
Iota Bulldogs
Sept. 5 — vs. Oberlin, 7 p.m.
Sept. 12 — at St. Edmund, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Lake Arthur, 7 p.m.
Sept. 26 — at Welsh, 7 p.m.
Oct. 3 — at Kinder, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Iowa, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Westlake, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Jennings, 7 p.m.
*Oct. 31 — at South Beauregard, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. St. Louis, 7 p.m.
Iowa Yellow Jackets
Sept. 5 — at Erath, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. Woodlawn-Shreveport, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Tioga, 7 p.m.
Sept. 26 — at Kaplan, 7 p.m.
Oct. 3 — at White Castle, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Iota, 7 p.m.
*Oct. 17 — at St. Louis, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Westlake, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Jennings, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. South Beauregard, 7 p.m.
Jennings Bulldogs
Sept. 5 — vs. St. Martinville, 7 p.m.
Sept. 12 — at Eunice, 7 p.m.
Sept. 19 — at DeRidder, 7 p.m.
Sept. 26 — vs. Plaquemine, 7 p.m.
Oct. 3 — vs. Winnfield, 7 p.m.
*Oct. 10 — at St. Louis, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. South Beauregard, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Iota, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Iowa, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Westlake, 7 p.m.
South Beauregard Golden Knights
Sept. 5 — vs. DeQuincy, 7 p.m.
Sept. 12 — at Rosepine, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Welsh, 7 p.m.
Sept. 26 — vs. DeRidder, 7 p.m.
Oct. 2 — at Lake Arthur, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Westlake, 7 p.m.
*Oct. 17 — at Jennings, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. St. Louis, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Iota, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Iowa, 7 p.m.
St. Louis Saints
Sept. 5 — at Sam Houston, 7 p.m.
Sept. 11 — vs. Abbeville, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. West Feliciana, 7 p.m.
Sept. 26 — at Notre Dame, 7 p.m.
Oct. 3 — at Marksville, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Jennings, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Iowa, 7 p.m.
*Oct. 24 — at South Beauregard, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Westlake, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Iota, 7 p.m.
Westlake Rams
Sept. 5 — vs. DeRidder, 7 p.m.
Sept. 12 — at Crowley, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Sam Houston, 7 p.m.
Sept. 26 — at Kinder, 7 p.m.
Oct. 3 — vs. Patterson, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. South Beauregard, 7 p.m.
*Oct. 17 — at Iota, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Iowa, 7 p.m.
*Oct. 31 — at St. Louis, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. Jennings, 7 p.m.
District 3-2A
Oakdale Warriors
Sept. 5 — at Welsh, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. Avoyelles, 7 p.m.
Sept. 18 — vs. Kinder, 7 p.m.
Sept. 26 — vs. Ville Platte, 7 p.m.
Oct. 3 — at DeQuincy, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Bunkie, 7 p.m.
*Oct. 17 — at Pickering, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Rosepine, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Many, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Menard, 7 p.m.
Pickering Red Devils
Sept. 5 — at Mamou, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. Merryville, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Grand Lake, 7 p.m.
Sept. 26 — at DeQuincy, 7 p.m.
Oct. 3 — at Vinton, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Many, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Oakdale, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Bunkie, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Menard, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. Rosepine, 7 p.m.
Rosepine Eagles
Sept. 5 — at Merryville, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. South Beauregard, 7 p.m.
Sept. 18 — vs. Oberlin, 7 p.m.
Sept. 26 — at Lake Arthur, 7 p.m.
Oct. 2 — vs. Welsh, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Menard, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Many, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Oakdale, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Bunkie, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Pickering, 7 p.m.
District 4-2A
DeQuincy Tigers
Sept. 5 — at South Beauregard, 7 p.m.
Sept. 12 — at North Caddo, 7 p.m.
Sept. 19 — at South Cameron, 7 p.m.
Sept. 26 — vs. Pickering, 7 p.m.
Oct. 3 — vs. Oakdale, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Mamou, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Lake Arthur, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Kinder, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Vinton, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. Welsh, 7 p.m.
Kinder Yellow Jackets
Sept. 5 — vs. Elton, 7 p.m.
Sept. 12 — at Oberlin, 7 p.m.
Sept. 18 — at Oakdale, 7 p.m.
Sept. 26 — vs. Westlake, 7 p.m.
Oct. 3 — vs. Iota, 7 p.m.
Oct. 10 — vs. Lake Arthur, 7 p.m.
Oct. 17 — at Vinton, 7 p.m.
Oct. 24 — vs. DeQuincy, 7 p.m.
Oct. 31 — at Welsh, 7 p.m.
Nov. 7 — at Mamou, 7 p.m.
Lake Arthur Tigers
Sept. 5 — at Hamilton Christian, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. Delcambre, 7 p.m.
Sept. 19 — at Iota, 7 p.m.
Sept. 26 — vs. Rosepine, 7 p.m.
Oct. 2 — vs. South Beauregard, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Kinder, 7 p.m.
*Oct. 17 — at DeQuincy, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Welsh, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Mamou, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. Vinton, 7 p.m.
Vinton Lions
Sept. 5 — at Abbeville, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. Elton, 7 p.m.
Sept. 19 — at Merryville, 7 p.m.
Sept. 26 — vs. Pine Prairie, 7 p.m.
Oct. 3 — vs. Pickering, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Welsh, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Kinder, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Mamou, 7 p.m.
*Oct. 31 — at DeQuincy, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Lake Arthur, 7 p.m.
Welsh Greyhounds
Sept. 5 — vs. Oakdale, 7 p.m.
Sept. 12 — at Vermilion Catholic, 7 p.m.
Sept. 19 — at South Beauregard, 7 p.m.
Sept. 26 — vs. Iota, 7 p.m.
Oct. 2 — at Rosepine, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Vinton, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Mamou, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Lake Arthur, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Kinder, 7 p.m.
*Nov. 7 — at DeQuincy, 7 p.m.
District 4-1A
Basile Bearcats
Sept. 5 — at Sacred Heart, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. Ville Platte, 7 p.m.
Sept. 19 — at St. Edmund, 7 p.m.
*Sept. 26 — vs. Merryville, 7 p.m.
*Oct. 3 — at Hamilton Christian, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. South Cameron, 7 p.m.
*Oct. 17 — at Grand Lake, 7 p.m.
*Oct. 24 — at East Beauregard, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. Elton, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. Oberlin, 7 p.m.
East Beauregard Trojans
Sept. 5 — at LaSalle, 7 p.m.
Sept. 11 — vs. Pine Prairie, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Bunkie, 7 p.m.
*Sept. 26 — at Oberlin, 7 p.m.
*Oct. 2 — vs. Merryville, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Hamilton Christian, 7 p.m.
*Oct. 16 — at South Cameron, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Basile, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Grand Lake, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Elton, 7 p.m.
Elton Indians
Sept. 5 — at Kinder, 7 p.m.
Sept. 12 — at Vinton, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Delcambre, 7 p.m.
*Sept. 26 — at Grand Lake, 7 p.m.
*Oct. 3 — vs. Oberlin, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Merryville, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Hamilton Christian, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. South Cameron, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Basile, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. East Beauregard, 7 p.m.
Grand Lake Hornets
Sept. 5 — vs. Ascension Episcopal, 7 p.m.
Sept. 12 — at Gueydan, 7 p.m.
Sept. 19 — at Pickering, 7 p.m.
*Sept. 26 — vs. Elton, 7 p.m.
*Oct. 3 — vs. South Cameron, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Oberlin, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Basile, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Merryville, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. East Beauregard, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Hamilton Christian, 7 p.m.
Hamilton Christian Warriors
Sept. 5 — vs. Lake Arthur, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. St. Mary, 7 p.m.
Sept. 19 — at Lafayette Christian, 7 p.m.
*Sept. 25 — at South Cameron, 7 p.m.
*Oct. 3 — vs. Basile, 7 p.m.
*Oct. 10 — at East Beauregard, 7 p.m.
*Oct. 17 — at Elton, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Oberlin, 7 p.m.
*Oct. 30 — at Merryville, 7 p.m.
*Nov. 7 — vs. Grand Lake, 7 p.m.
Merryville Panthers
Sept. 5 — vs. Rosepine, 7 p.m.
Sept. 12 — at Pickering, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. Vinton, 7 p.m.
*Sept. 26 — at Basile, 7 p.m.
*Oct. 2 — at East Beauregard, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Elton, 7 p.m.
*Oct. 17 — at Oberlin, 7 p.m.
*Oct. 24 — vs. Grand Lake, 7 p.m.
*Oct. 30 — vs. Hamilton Christian, 7 p.m.
*Nov. 6 — at South Cameron, 7 p.m.
Oberlin Tigers
Sept. 5 — at Iota, 7 p.m.
Sept. 12 — vs. Kinder, 7 p.m.
Sept. 18 — at Rosepine, 7 p.m.
*Sept. 26 — vs. East Beauregard, 7 p.m.
*Oct. 3 — at Elton, 7 p.m.
*Oct. 10 — vs. Grand Lake, 7 p.m.
*Oct. 17 — vs. Merryville, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Hamilton Christian, 7 p.m.
*Oct. 31 — vs. South Cameron, 7 p.m.
*Nov. 7 — at Basile, 7 p.m.
South Cameron Tarpons
Sept. 5 — vs. Gueydan, 7 p.m.
Sept. 12 — at Mamou, 7 p.m.
Sept. 19 — vs. DeQuincy, 7 p.m.
*Sept. 25 — vs. Hamilton Christian, 7 p.m.
*Oct. 3 — at Grand Lake, 7 p.m.
*Oct. 10 — at Basile, 7 p.m.
*Oct. 16 — vs. East Beauregard, 7 p.m.
*Oct. 24 — at Elton, 7 p.m.
*Oct. 31 — at Oberlin, 7 p.m.
*Nov. 6 — vs. Merryville, 7 p.m.