Advertisement

American Press

Sunday, November 23, 2014
Southwest Louisiana ,
| Share |
(Rick Hickman / Special to the American Press)

(Rick Hickman / Special to the American Press)

Lake Area sends 25 teams to football playoffs; only four schools left out

Last Modified: Tuesday, November 12, 2013 10:00 PM

By Troy LaFleur / American Press

Starting on Friday night, Louisiana high school football fans will finally bear witness to the newly implemented playoff split.

On Sunday the nine brackets that lead to the annual State Farm Prep Classic in the Mercedes-Benz Superdome were announced, and 25 of Southwest Louisiana’s 29 teams were fortunate enough to make the cut.

Two teams from Southwest Louisiana will compete in the travel to face No. 2 University Lab (10-0) in Baton Rouge Friday while No. 23 Hamilton Christian will face No. 10 Delhi Charter (6-4) on the road Friday.

In Class, 5A only one of SWLA’s three teams made the cut with Sulphur and Sam Houston left on the outside looking in. Barbe (8-2) drew the No. 8 seed and will play host to No. 25 South Lafourche (5-5) on Friday.

On the Bucs’ journey back to the Superdome they will likely have to face No. 1 Acadiana (9-1), who gave them their first loss of the season, in the quarterfinals. That loss to the Rams came in the form of a blocked James Inderkummen field goal as time expired.

In Class 4A, a pair of teams host home games while one goes on the road.

The DeRidder Dragons (9-1), who are riding the area’s second longest win streak at nine-straight, drew the No. 8 seed and will host No. 25 Woodlawn-Shreveport (5-5).

Arguably the area’s hottest team, the LaGrange Gators (5-5) has won five in a row, giving them the No. 14 seed and the opportunity to host No. 19 Lutcher (5-5).

The Washington-Marion Charging Indians (5-5) drew the No. 27 seed and travels to face No. 6 Plaquemine (8-2).

The Leesville Wampus Cats (2-8) are the area’s only 4A team to miss the playoffs.

In Class 3A four of the area’s five teams finished in the top-16, granting them first-round home games.

The District 4-3A champion Jennings Bulldogs (7-3) hosts No. 28 Jena (4-6) and could potentially face a familiar foe in the regional round in Westlake. The Rams (5-5) are seeded No. 12 and host No. 21 Franklin (6-4). If both are victorious they will square off in a Week 10 rematch.

The South Beauregard Golden Knights (7-3) are in the Class 3A playoffs for the first time as a No. 8 seed and face No. 25 Donaldsonville (4-6) at home.

The Iowa Yellow Jackets (7-3) drew the No. 15 seed and will be at home against No. 18 North Webster (7-3) as they look to get back on track after losing three-straight to end the regular season.

The Iota Bulldogs (0-10) were the final local team unable to make the playoffs.

In Class 2A the Kinder Yellow Jackets (9-1) drew the area’s highest seed at No. 3 and host No. 30 Istrouma to kick off the playoffs. One of the most intriguing scenarios in the playoffs is a potential rematch between Kinder and district rival Welsh in the state championship if both run the table.

The Greyhounds (8-2) are No. 4 and host No. 29 Jonesboro-Hodge (3-7).

The Vinton Lions (8-2) are seeded No. 7 and will be at home against No. 26 General Trass (3-7) on Friday. If victorious, the Lions will likely face No. 10 Rosepine (6-4) who hosts No. 23 Pine (4-6).

Also hosting a home game will be No. 11 Lake Arthur (6-4) who face No. 22 St. James (4-6).

Going on the road in the first round will be No. 17 Pickering (6-4) who face No. 16 Springfield (5-5), No. 18 Oakdale against No. 15 G.W. Carver (4-5) and No. 28 DeQuincy (3-7) is facing No. 5 Loreauville (9-1).

In Class 1A the No. 4 Basile Bearcats (10-0) and No. 7 East Beauregard Trojans (8-2) earned first-round byes and return to action on Nov. 22.

Oberlin, Elton and Meryville will all host first-round games as the No. 12 Tigers (6-4) play No. 21 Northwood-Lena (2-8), the No. 14 Indians (4-6) play No. 19 Logansport (2-8) and the No. 15 Panthers (3-7) face No. 18 Delhi (1-9).

Going on the road in 1A will be No. 22 South Cameron (2-8) who face No. 11 Block (5-5) and No. 24 Grand Lake (1-9) who face No. 9 LaSalle (8-2).

Comment on this article

captcha 4369ede2b88e46bc979a4ae9c0ed7da3




Get Social With Us!

  • Facebook
  • Twitter
  • Mobile
  • Feed
Advertisement

Copyright © 2014 American Press

Privacy Policies: American Press