Advertisement

American Press

Sunday, November 23, 2014
Southwest Louisiana ,
| Share |
(American Press Archives)

(American Press Archives)

Sam Houston, Iota, St. Louis secure high playoff seeds (with pairings)

Last Modified: Monday, November 04, 2013 8:40 PM

By Troy LaFleur / American Press

The volleyball state playoff brackets were released on Monday and included seven teams in the top three divisions from Southwest Louisiana.

Three of those seven squad were lucky enough to draw first-round byes.

In Division II, Sam Houston (22-11) ran the table in District 1 to grab the No. 7 seed and a bye. The seventh seed is their highest playoff spot since their No. 1 in 2008 when they reached the state championship game. This is the first bye they have earned since then.

“We are really excited about getting back into the top eight and being able to get that first-round bye,” said Sam Houston head coach René Fontenot. “The girls are finally starting to see the end result of putting in all of those extra hours in practice and workouts.”

Led by Carleigh Chaumont, Kennedy McLemore and Sam Trahan, Sam Houston has turned a young team into a potential contender.

“It has been necessary (to field a young team) from the start of the season and through various innjuries. At times we have had four freshmen and one sophomore on the court all at once,” Fontenot said. “Our upperclassmen have done a good job of mentoring them and including them.

“I knew when this freshmen class came in that it was one of the strongest that I had ever seen. These girls are highly talented.”

The Lady Broncos will face the winner of No. 10 Assumption and No. 23 West Jefferson in the regional round.

In Division III the Iota Lady Bulldogs (31-8) picked up the highest seed among area teams at No. 5 and will await the winner of No. 12 North Vermilion and No. 21 Lake Area New Tech in the regional round.

Also picking up a bye in Division III were the St. Louis Saints (23-9), who sit at No. 6 and will await the winner of No. 11 Berwick and No. 22 West Feliciana.

“Since they started giving first-round byes to the top eight playoff teams it has always been a goal for us and we have been fortunate enough to be able to accomplish it every year,” said St. Louis head coach Luke Pousson. “It says a lot because we have gone through a lot this season and we were still able to get a top-eight seed and have a good shot in the playoffs.”

The Saints dominated district competition en route to their high seed thanks to consistent performances from Annaleigh Drost, Da’Sha Pitre, Frances Thompson and Shannon Dalton.

“We have a pretty tough run to go through to make it far in the playoffs and the girls understand that if we are going to accomplish something special, we are going to have to do something special to get there,” said Pousson. “The girls are going to be up for every challenge, and they know it is going to be tough, but we have already risen to some pretty tough challenges this year.”

Four other area squad qualified for the playoffs, two hosting first round games and two traveling for them.

The Barbe Lady Bucs (26-8) are seeded No. 10 and will host No. 23 Hahnville in Division I, while No. 9 Westlake (23-7) barely missed out on a bye and will play host to No. 24 Mansfield in Division III.

Going on the road to start the playoffs will be No. 18 Leesville (16-15) in Division II. The Wampus Cats will travel to No. 15 Academy of Our Lady, while No.19 DeQuincy (16-13) in Division III who travel to face No. 14 De La Salle.




LHSAA Playoff Pairings

Division I

No. 1 St. Joseph’s, bye

No. 2 Mt. Carmel, bye

No. 3 Chapelle, bye

No. 4 East Acension, bye

No. 5 St. Amant, bye

No. 6 H.L. Bourgeois, bye

No. 7 Comeaux, bye

No. 8 Dominican, bye

No. 9 Fontainebleu vs. No. 24 Chalmette

No. 10 Barbe vs. No. 23 Hahnville

No.11 Destrehan vs. No. 22 New Iberia

No. 12 Northshore vs. No. 21 Acadiana

No. 13 Dutchtown vs. No. 20 Central LaFourche

No. 14 Zachary vs. No. 19 Lafayette

No. 15 Mandeville vs. No. 18 Ponchatoula

No. 16 Terrebonne vs. No. 17 McKinley



Division II

No. 1 St. Thomas More, bye

No. 2 Lakeshore, bye

No. 3 Breaux Bridge, bye

No. 4 Ben Franklin, bye

No. 5 St. Scholastica, bye

No. 6 Vandebilt Catholic, bye

No. 7 Sam Houston, bye

No. 8 South Terrebonne, bye

No. 9 Cabrini vs. No. 24 Salmen

No. 10 Assumption vs. No. 23 West Jefferson

No. 11 St. Michael vs. No. 22 East Jefferson

No. 12 Belle Chasse vs. No. 21 Broadmoor

No. 13 Central (BR) vs. No. 20 Carencro

No. 14 Cecilia vs. No. 19 Plaquemine

No. 15 Our Lady vs. No. 18 Leesville

No. 16 Live Oak vs. No. 17 St. Martinville



Division III

No. 1 Teurlings Catholic, bye

No. 2 E.D. White, bye

No. 3 Ursuline, bye

No. 4 Lutcher, bye

No. 5 Iota, bye

No. 6 St. Louis, bye

No. 7 Brusly, bye

No. 8 Rayne, bye

No. 9 Westlake vs. No. 24 Mansfield

No. 10 Parkview Baptist vs. No. 23 Loranger

No. 11 Berwick vs. No. 22 West Feliciana

No. 12 North Vermilion vs. No. 21 LA New Tech

No. 13 Northside vs. No. 20 Springfield

No. 14 De La Salle vs. No. 19 DeQuincy

No. 15 Lusher Charter vs. No. 18 Thomas Jefferson

No. 16 Morgan City vs. No. 17 Evangel Christian



Division IV

No. 1 Notre Dame, bye

No. 2 Newman, bye

No. 3 University Lab, bye

No. 4 Riverside Academy, bye

No. 5 Pope John Paul II, bye

No. 6 Louise McGehee, bye

No. 7 John Curtis, bye

No. 8 Sacred Heart (NO), bye

No. 9 Northlake Christian vs. No. 24 Sophie B. Wright

No. 10 Hannan vs. No. 23 Cohen

No. 11 Catholic (NI) vs. No. 22 Northeast

No. 12 Episcopal (BR) vs. No. 21 Delcambre

No. 13 St. Thomas Aquinas vs. No. 20 Port Allen

No. 14 Fisher vs. No. 19 West St. Mary

No. 15 Haynes Academy vs. No 18 St. Mary’s

No. 16 Drexel vs. No. 17 St. Charles



Division V

No. 1 Country Day, bye

No. 2 Episcopal of Acadiana, bye

No. 3 Acension Episcopal, bye

No. 4 Central Catholic, bye

No. 5 Sacred Heart (GC), bye

No. 6 St. John, bye

No. 7 Acension Christian, bye

No. 8 Dunham, bye

No. 9 Catholic (PC) vs. No. 24 Lafayette Christian

No. 10 Ascension Catholic vs. No. 23 South Plaquemines

No. 11 St. Martin’s vs. No. 22 Hosanna Christian

No. 12 First Baptist Christian vs. No. 21 Crescent City

No. 13 Northside Christian vs. No. 20 Westminster

No. 14 West St. John vs. No. 19 Patrick Taylor Sci./Tech

No. 15. White Castle vs. No. 18 Runnels

No. 16 Houma Christian vs. No. 17 Ecole Classique

Comment on this article

captcha 47e30ac569c34658ba85cd53e6859f16




Get Social With Us!

  • Facebook
  • Twitter
  • Mobile
  • Feed
Advertisement

Copyright © 2014 American Press

Privacy Policies: American Press