Qualifying for elections continues through today for November primary
Published 9:49 am Friday, August 22, 2014
Qualifying for the Nov. 4 election continued Thursday for candidates seeking public office in Southwest Louisiana. Today is the last day to qualify.
The candidates who qualified on Thursday for the November primary election:
Calcasieu Parish
14th Judicial District Court
Division A judge — David Palay.
District attorney — Christian D. Chesson.
Ward 3/Lake Charles City Court
Marshal — “Jeff” Hooper.
School board
District 3 — “Bill” Shearman.
District 6 — Deborah “Debbie” Theriot.
District 9 — Jason Allan Elliott.
District 10 — Becky B. Grove and Alvin Dale Smith.
District 11 — Chad Guidry, incumbent.
District 12 — Charles Wayne “Chuck” Hansen.
District 15 — Tammie Pettis.
Justices of the peace
Ward 1 — Catherine “Cathy” Michiels.
Ward 6 — Darlene Nortman, incumbent.
Constables
Ward 5 — Horace Keith Hyatt Sr., incumbent.
Ward 6 — Rickey Brummett, incumbent.
Ward 8 — Orgy J. Broussard, incumbent.
DEQUINCY
Council District 1 — Mark James Peloquin, incumbent.
Council District 2 — Ronda Jacobs, incumbent.
Council District 4 — Andrea D. Coleman, incumbent.
WESTLAKE
Council Division B — James “JC” Cormier; Timothy “Tim” Hall; and Sharmita S. Rideau.
Council Division C — Betty J. Bates and Ambra Reinking.
Council Division E — Paula Johnson.
Jeff Davis Parish
ELTON
Police chief — “Tony” Johnson.
Mayor — “Cathy” Hollingsworth, incumbent.
Council members (five to be elected) — Amanda “Mandy” Valdez and Latoya “Keisha” Woods.
LAKE ARTHUR
Police chief — “Ray” Marcantel.
Council members (five to be elected) — Sherry Hymel Crochet, incumbent, and Robert “Bobby” Palermo.
PARISHWIDE
District attorney, 31st Judicial District Court — Wendell R. Miller.
Justices of the peace
Ward 6 — George Gotreaux.
Allen Parish
ELIZABETH
Police chief — Alan “Shane” Ware, incumbent.
Aldermen (five to be elected) — Wayne A. Earl, incumbent; Rodney Gill; Michael “Mickey” Hussong; Lydia B. Kingan; and David “Dave” Smith, incumbent.
KINDER
Mayor — Wayland LaFargue.
Council member at large — “C.J” Fontenot, incumbent.
Council District 1 — Sylvester “Scoop” Popillion.
Council District 2 — Derrick Lafosse.
OBERLIN
Mayor — Robert Lee and Joseph “Moochie” Manuel.
Alderman District 1 — Wallace Bellard Jr., incumbent.
Alderman District 4 — Janice Simon, incumbent.
REEVES
Police chief — Waylin Paul Bertrand.
Aldermen (three to be elected) — Tara Dotson.
PARISHWIDE
School board
District 1 — Sally Evins Moreaux.
District 7 — Brett J. Fawcett, incumbent.
Justices of the peace
Ward 1 — Stephen B. Manuel, incumbent.
Ward 3 — Dawn Perkins, incumbent.
Beauregard Parish
Justices of the peace
District 4 — “Douglas” Evey.
Constables
District 4 — Loy Bader and David Clouse.
Cameron Parish
School board
District 7 — Carl Granger.
District 8 — Paula Smythe.
Justices of the peace
Ward 3 — Cecil W. Clark.
Ward 5 — Connie Trahan, incumbent.
Ward 6 — Brian Desormeaux, incumbent.
Constables
Ward 1 — Ricky Hargrave.
Ward 5 — Heath Jinks.
Vernon Parish
HORNBECK
Police chief — Glen Poarch.
Aldermen (five to be elected) — Lance Ellis.
ROSEPINE
Mayor — Dennis K. Dodd.
PARISHWIDE
Division B judge, 30th Judicial District Court — “Wayne” Bush and Tony C. Tillman.
School board
District 1 (five to be elected) — Mel Harris and Roberty Pynes Jr. (Both incumbents.)
District 3 — David J. Detz and “T.D.” Holcomb.
Constables
Ward 2 — Roger Smart, incumbent.
Ward 6 — Tom Jackson, incumbent.