Advertisement

American Press

Friday, December 19, 2014
Southwest Louisiana ,
| Share |
(mgnonline.com)

(mgnonline.com)

Lake Area sends 46 teams to basketball playoffs (with pairings)

Last Modified: Thursday, February 14, 2013 6:56 PM

By Warren Arceneaux / American Press

Area gyms have been pretty much empty this week, but now we know who will be going where next week when the playoff action begins.

State playoff pairings were released Thursday, with 22 boys teams and 24 girls teams from Southwest Louisiana qualifying for the postseason.

The Lacassine girls drew the area’s only No. 1 seed, while both Fairview teams are seeded second. The Pickering girls earned the third seed in Class 2A.

Among the large schools boys teams, the Washington-Marion boys earned the highest seed at sixth in Class 4A.




Boys Playoff Pairings

Class 5A

No. 32 Chalmette at No. 1 Ouachita

No. 17 Northshore at No. 16 Natchitoches Central

No. 24 Central-BR at No. 9 Jesuit

No. 25 St. Amant at No. 8 East St. John

No. 28 Barbe at No. 5 Brother Martin

No. 21 Zachary at No. 12 Higgins

No. 20 Captain Shreve at No. 13 Woodlawn

No. 29 Covington at No. 4 East Ascension

No. 30 Lafayette at No. 3 Comeaux

No. 19 Acadiana at No. 14 Mandeville

No. 22 Rummel at No. 11 Dutchtown

No. 27 South Lafourche at No. 6 New Iberia

No. 26 Carencro at No. 7 Westgate

No. 23 H.L. Bourgeois at No. 10 Ruston

No. 18 West Jefferson at No. 15 Byrd

No. 31 St. Paul’s at No. 2 Scotlandville

Class 4A

No. 32 Franklin Parish at No. 1 Peabody

No. 17 Neville at No. 16 Tara

No. 24 Northwood-Shreve at No. 9 Huntington

No. 25 McDonogh #35 at No. 8 O.P. Walker

No. 28 St. Michael at No. 5 East Jefferson

No. 21 Hammond at No. 12 Leesville

No. 20 Minden at No. 13 Salment

No. 29 Teurlings Catholic at No. 4 Northside

No. 30 Karr at No. 3 Alexandria

No. 19 Helen Cox at No. 14 Vandebilt Catholic

No. 22 Holy Cross at No. 11 Istrouma

No. 27 Wossman at No. 6 Washington-Marion

No. 26 LaGrange at No. 7 St. Augustine

No. 23 Ellender at No. 10 Opelousas

No. 18 Beau Chene at No. 15 Tioga

No. 31 St. Martinville at No. 2 St. Thomas More

Class 3A

No. 32 Port Barre at No. 1 Bossier

No. 17 Rayville at No. 16 Madison

No. 24 Iowa at No. 9 Glen Oaks

No. 25 West Feliciana at No. 8 Bogalusa

No. 28 Baker at No. 5 Brusly

No. 21 Inependence at No. 12 Lusher Charter

No. 20 Donaldsonville at No. 13 Rayne

No. 29 McMain at No. 4 Carroll

No. 30 Avoyelles at No. 3 Farmerville

No. 19 North Vermillion at No. 14 St. James

No. 22 Marksville at No. 11 Amite

No. 27 Crowley at No. 6 Caldwell

No. 26 Green Oaks at No. 7 Patterson

No. 23 Parkview Baptist at No. 10 Westlake

No. 18 South Beauregard at No. 15 Port Allen

No. 31 DeLaSalle at No. 2 Richwood

Class 2A

No. 32 Kinder at No. 1 Newman

No. 17 Episcopal at No. 16 Northlake Christian

No. 24 Evangel Christian at No. 9 North Webster

No. 25 Oakdale at No. 8 Winnfield

No. 28 Carver at No. 5 Ville Platte

No. 21 West St. Mary at No. 12 Pickering

No. 20 Homer at No. 13 North Caddo

No. 29 Doyle at No. 4 St. Thomas Aquinas

No. 30 Pope John Paul II at No. 3 Riverside

No. 19 Many at No. 14 Rosepine, 6:30 p.m. Tuesday

No. 22 Pine Prairie at No. 11 Mansfield

No. 27 B.T. Washington at No. 6 John Curtis

No. 26 Red River at No. 7 Sterlington

No. 23 DeQuincy at No. 10 Lakeview

No. 18 Dunham at No. 15 French Settlement

No. 31 Catholic-NI at No. 2 University Lab

Class 1A

No. 32 Ascension Catholic at No. 1 Christian Life

No. 17 Hamilton Christian at No. 16 Plain Dealing

No. 24 Varnado at No. 9 East Iberville

No. 25 Montgomery at No. 8 Houma Christian

No. 28 West St. John at No. 5 Westminster

No. 21 White Castle at No. 12 St. Martin’s

No. 20 Pt. Coupee Central at No. 13 Ascension Episcopal

No. 29 St. Mary at No. 4 Country Day

No. 30 Hannan at No. 3 North Central

No. 19 Delhi Charter at No. 14 Mangham

No. 22 Block at No. 11 Northwood-Lena

No. 27 Ridgewood at No. 6 Delhi

No. 26 Oberlin at No. 7 Arcadia

No. 23 Opelousas Catholic at No. 10 Elton

No. 18 Grambling at No. 15 Southern Lab

No. 31 Tensas at No. 2 Central Catholic

Class B

No. 32 Forest at No. 1 Madison Prep

No. 17 Monterey at No. 16 Florien

No. 24 Avoyelles Charter at No. 9 Rapides

No. 25 Pitkin at No. 8 Zwolle

No. 28 Simpson at No. 5 Hornbeck

No. 21 Weston at No. 12 Coudrant

No. 20 Oak Hill at No. 13 Lafayette Christian

No. 29 Converse at No. 4 Castor

No. 30 Hicks at No. 3 Simsboro

No. 19 Bell City at No. 14 Summerfield

No. 22 Episcopal of Acadiana at No. 11 Lacassine

No. 27 Holden at No. 6 Midland

No. 26 Grand Lake at No. 7 Anacoco

No. 23 Doyline at No. 10 Hathaway

No. 18 Centerville at No. 15 Glenmora

No. 31 Hosanna Christian at No. 2 Fairview

Class C

No. 1 Atlanta, bye

No. 17 Phoenix at No. 16 Saline

No. 24 Starks at No. 9 Claiborne Christian

No. 25 Grand Isle at No. 8 Pleasant Hill

No. 28 St. Joseph’s at No. 5 Elizabeth

No. 21 Dubach at No. 12 Northside Christian

No. 20 Clavin at No. 13 Jehovah-Jireh

No. 4 Sicily Island, bye

No. 3 New Living Word, bye

No. 19 Plainview at No. 14 Johnson Bayou

No. 22 Kilbourne at No. 11 Bishop McManus

No. 27 Harrisonburg at No. 6 Family Christian

No. 26 Gibsland-Coleman at No. 7 Reeves

No. 23 Maurepas at No. 10 Ebarb

No. 18 Georgetown at No. 15 Hackberry

No. 2 Pelican, bye




Girls Playoff Pairings

Class 5A

No. 32 Airline at No. 1 Southwood

No. 17 Lafayette at No. 16 St. Amant

No. 24 Covington at No. 9 New Iberia

No. 25 St. Joseph’s at No. 8 Mandeville

No. 28 East Ascension at No. 5 Denham Springs

No. 21 Destrehan at No. 12 Pineville

No. 20 East St. John at No. 13 McKinley

No. 29 Captain Shreve at No. 4 West Monroe

No. 30 Northshore at No. 3 Ouachita

No. 19 Byrd at No. 14 Mt. Carmel

No. 22 Zachary at No. 11 Walker

No. 27 Terrebonne at No. 6 Sulphur

No. 26 Fontainebleau at No. 7 Ponchatoula

No. 23 Thibodeaux at No. 10 Scotlandville

No. 18 Acadiana at No. 15 Dominican

No. 31 Haughton at No. 2 Natchitoches Central at No. 31 Haughton

Class 4A

No. 32 Washington-Marion at No. 1 Warren Easton

No. 17 Ellender at No. 16 Broadmoor

No. 24 Wossman at No. 9 Alexandria

No. 25 Franklin Parish at No. 8 Helen Cox

No. 28 Peabody at No. 5 St. Thomas More

No. 21 Cabrini at No. 12 Bastrop

No. 20 Belaire at No. 13 Leesville

No. 29 Benton at No. 4 Neville

No. 30 West Ouachita at No. 3 Vandebilt Catholic

No. 19 Huntington at No. 14 Breaux Bridge

No. 22 Ursuline Academy at No. 11 McDonogh #35

No. 27 Grant at No. 6 Salmen

No. 26 Teurlings Catholic at No. 7 DeRidder

No. 23 Fair Park at No. 10 St. Louis

No. 18 Northshore at No. 15 Franklinton

No. 31 Woodlawn-Shreve. at No. 2 St. Michael

Class 3A

No. 32 Donaldsonville at No. 1 Albany

No. 17 Marksville at No. 16 Parkview Baptist

No. 24 Independence at No. 9 North Vermilion

No. 25 St. James at No. 8 Loyola Prep

No. 28 Jena at No. 5 Rayville

No. 21 Amite at No. 12 Loranger

No. 20 Bossier at No. 13 Avoyelles

No. 29 Bogalusa No. 4 Notre Dame

No. 30 Richwood at No. 3 Rayne

No. 19 St. Mary’s at No. 14 South Beauregard, 6 p.m. Monday

No. 22 Buckeye at No. 11 Green Oaks

No. 27 Brusly at No. 6 Abbeville

No. 26 Erath at No. 7 E.D. White

No. 23 Church Point at No. 10 Caldwell Parish

No. 18 DeLaSalle at No. 15 Northwest

No. 31 Xavier Prep at No. 2 Baker

Class 2A

No. 32 Runnels at No. 1 University Lab

No. 17 East Beauregard at No. 16 Thomas Jefferson

No. 24 Oakdale at No. 9 Jonesboro-Hodge

No. 25 Sterlington at No. 8 Doyle

No. 28 South Plaquemines at No. 5 Evangel Christian

No. 21 West St. Mary at No. 12 Lake Arthur

No. 20 Northeast at No. 13 Winnfield

No. 29 Kinder at No. 4 John Curtis

No. 30 Lake Providence at No. 3 Pickering

No. 19 Iota at No. 14 Mansfield

No. 22 Red River at No. 11 Episcopal

No. 27 Rosepine at No. 6 Ville Platte

No. 26 French Settlement at No. 7 North Caddo

No. 23 Capitol at No. 10 Riverside Academy

No. 18 Pine at No. 15 Homer

No. 31 Lakeview at No. 2 St. Thomas Aquinas

Class 1A

No. 32 Houma Christian at No. 1 West St. John

No. 17 Opelousas Catholic at No. 16 White Castle

No. 24 Gueydan at No. 9 Country Day

No. 25 Ascension Catholic at No. 8 Hanson Memorial

No. 28 Elton at No. 5 Tensas

No. 21 Basile at No. 12 East Iberville, 6:30 p.m. Monday

N0. 20 Ouachita Christian at No. 13 Mt. Hermon

No. 29 Delhi Charter at No. 4 Central Catholic

No. 30 St. John at No. 3 North Central

No. 19 Sacred Heart-VP at No. 14 Oak Grove

No. 22 Westminster at No. 11 Southern Lab

No. 27 Mangham at No. 6 Merryville

No. 26 St. Mary-Nathitoches at No. No. 7 Arcadia

No. 23 Block at No. 10 St. Edmund

No. 18 St. Martin’s at No. 15 Plain Dealing

No. 31 Cedar Creek at No. 2 Vermilion Catholic

Class B

No. 32 Lafayette Christian at No. 1 Lacassine, 6 p.m. Monday

No. 17 Sacred Heart-GC at No. 16 Grand Lake, 6 p.m. Monday

No. 24 Dodson at No. 9 Hornbeck

No. 25 Singer at No. 8 Converse, 6 p.m. Monday

No. 28 Oak Hill at No. 5 Glenmora

No. 21 Weston at No. 12 Rapides

No. 20 Midland at No. 13 Holden

No. 29 Stanley at No. 4 Hathaway

No. 30 Simpson at No. 3 Florien

No. 19 Pitkin at No. 14 Summerfield

No. 22 Monterey at No. 11 Bell City

No. 27 Quitman at No. 6 Anacoco

No. 26 Simsboro at No. 7 Castor

No. 23 Hicks at No. 10 Negreet

No. 18 Grace Christian at No. 15 Doyline

No. 31 Zwolle at No. 2 Fairview, 6 p.m. Monday

Class C

No. 1 Pelican, bye

No. 17 New Living Word at No. 16 Northside Christian

No. 24 Johnson Bayou at No. 9 Elizabeth

No. 25 Sicily Island at No. 8 Ebarb

No. 5 Hackberry, bye

No. 21 Phoenix at No. 12 Calvin

No. 20 Giblsand-Coleman at No. 13 Starks

No. 4 Saline, bye

No. 3 Plainview, bye

No. 19 Pleasant Hill at No. 14 Claiborne Christian

No. 22 Harrisonburg at No. 11 Georgetown

No. 6 Kilbourne, bye

No. 7 Atlanta, bye

No. 23 St. Joseph’s-Plaucheville at No. 10 Epps

No. 18 Reeves at No. 15 Maurepas

No. 2 Dubach, bye

Comment on this article

captcha a0c18f854b6d44ef9982960e503a7c9c




Get Social With Us!

  • Facebook
  • Twitter
  • Mobile
  • Feed
Advertisement

Copyright © 2014 American Press

Privacy Policies: American Press